بسم الله الرحمن الرحیم

تارنمای مهرداد

دانستنیهایی از پرندگان - تارنمای مهـرداد
X
تبلیغات
رایتل

دوستان عزیز نظر یادتون نره

____________________________________
مهرداد

دانستنیهایی از پرندگان  چاپ

تاریخ : جمعه 11 اردیبهشت‌ماه سال 1394 در ساعت 10:53 ق.ظ

پرندگان

آیا بزرگترین، کوچکترین و سریعترین پرندگان دنیا را می شناسید  ، آیا از نظر دانشمندان در مورد قدمت پرندگان و انواع آنها  اطلاعی دارید؟ اگر میخواهید پاسخ این سۆال ها را بدانید پس مطلب زیر را مطالعه کنید.

1- پرندگان پر و دم دارند، وهمچنین تخم گذار و خون گرم هستند.

2- در تمام دنیا در حدود 10000 نوع پرنده مختلف وجود دارد.

3-  شترمرغ بزرگترین پرنده در دنیاست. تخم شتر مرغ نیز بزرگترین تخم پرنده در دنیاست .همچنین  شترمرغ سریعترین دونده دربین پرندگان است(97 کیلومتر در ساعت).

4- دانشمندان معتقدند قدمت پرندگان به دوران دایناسورها می رسد.

5- استخوان پرندگان پوک است و همین  مسئله به پرندگان کمک می کند تا بتوانند پرواز کنند.

6- برخی از پرندگان باهوش هستند و می توانند ابزار بسازند و چیزهای جدید خلق کنند.

7- مرغ رایج ترین پرنده در دنیا است.

8- مرغ  مگس خوار کوچکترین پرنده در دنیاست و طول بدنش به 5 سانتی متر می رسد این پرنده حتی می تواند عقب عقب پرواز کند.

9- در حدود 20 درصد پرندگان هر سال به مناطق دور مهاجرت می کنند.

10- کبوتران نامه بر طوری پرورش می یابند که می توانندبرای رساندن پیام  مسیر ی طولانی را طی کنند و هزاران سال است که برای انتقال پیام  ها از آنها استفاده می شود.

شاهین، عقاب و کرکس جزو پرندگانی هستند که به خوبی در پرواز اوج می گیرند از چنین پرندگان می توان به لک لک ها و سایر پرندگان بزرگ اشاره نمود

پرواز

ـ پرواز بدون بال زدن: جهت پرواز کردن بدون بال زدن، پرنده بالهای خود را به دو طرف کشیده و باز میکند و به آرامی بدون تحرک باله، به صورت شیب آرامی به سمت زمین پرواز می کند. تماشای یک غاز یا اردک به هنگام فرود آمدن در برکه، در واقع تماشای یک پرواز بدون بال زدن می باشد.

 

- درجا بال زدن پرنده: مرغ مگس خوار بهترین پرنده ای است که می تواند در بین هوا در حال بال زدن بایستد. این پرنده 50  بار در دقیقه بالهایش را به هم می زند همچنین می تواند به سمت عقب نیز پرواز کند. سایر پرندگان چنین توانایی را ندارند.

 

- اوج گرفتن: اوج گرفتن نظیر پرواز بدون بال زدن است ولی پرنده احساس گرما می کند و به سمت بالا حرکت می کند. شاهین، عقاب و کرکس جزو پرندگانی هستند که به خوبی در پرواز اوج می گیرند از چنین پرندگان می توان به لک لک ها و سایر پرندگان بزرگ اشاره نمود.

 

- بال بال زدن: این روش معمول ترین نوع پرواز است اما این روش انرژی زیادی مصرف می کند. اکثر پرندگانی که سریع پرواز می کنند برای پرواز کردن از این روش استفاده می کنند. سریعترین پرندگان اغلب پرندگان آوازه خوان می توانند در حدود 20 الی 30  مایل را در یک ساعت طی کنند. مرغابی شمالی معمولی نیز می توانند حدود 5ظ  مایل در ساعت را پرواز کنند. مرغ های ساحلی نیز می توانند از یک هواپیما با سرعت 100  مایل در ساعت سبفت بگیرند. بازها به عنوان سریع ترین پرندگان در پرواز به شمار می آیند. از نظر کارشناسان بازها می توانند با سرعت 200 مایل در ساعت به سمت زمین فرود آیند.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیکی :
وب / وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
1390-1394