بسم الله الرحمن الرحیم

تارنمای مهرداد

روبیک این‌طوری دنیا را تسخیر کرد - تارنمای مهـرداد
X
تبلیغات
رایتل

دوستان عزیز نظر یادتون نره

____________________________________
مهرداد

روبیک این‌طوری دنیا را تسخیر کرد  چاپ

تاریخ : شنبه 29 فروردین‌ماه سال 1394 در ساعت 08:30 ب.ظ

روبیک

بشر از زمانی که شهرنشین شد و مقتضیات زندگی شهرنشینی را پذیرفت همواره به دنبال راه‌هایی برای گذراندن اوقات‌فراغت خود در ساعات بیکاری بوده است. مجموع این تلاش‌ها و نتایج حاصل از آن بیشتر در کشورهای انگلیسی زبان نمود پیدا کرده تا آنجایی که انگلیسی زبانان لغت «هابی» (hobby) را برای توصیف و معنی کردن کار مورد علاقه خود در زمان بیکاری استفاده می‌کنند.

در سال‌های قبل به ویژه دهه ۱۹۷۰میلادی که هنوز کامپیوتر و استفاده از آن در منازل عمومیت نیافته بود، بودند افراد و دانشمندانی به‌ویژه آن دسته از محققان که با علوم طبیعی یا ریاضی سر و کار داشتند که همواره تلاش می‌کردند بازی‌های فکری جدید و جذاب‌تری ابداع کنند. تلاش این محققان در این زمینه هم برای پر کردن اوقات‌فراغت افراد و هم برای اینکه افراد در ساعات بیکاری ذهن خود را به فکر وادارند، صورت می‌گرفت.
یکی از این افراد ارنو روبیک از استادان معماری در مجارستان بود که دست به ابداع یک بازی جدید فکری زد که پس از گذشت قریب به چهار دهه از ابداع آن هنوز جذابیت خود را حفظ کرده و همچنان در زمره بهترین بازی‌های فکری محسوب می‌شود.
مکعب روبیک یک پازل معما گونه مکانیکی سه بعدی است که در سال ۱۹۷۴ توسط ارنو روبیک مجسمه‌ساز و استاد معماری اهل مجارستان اختراع شد.
در اصل این پازل را مکعب جادویی می‌نامیدند. پیشتر هم تلاش‌هایی به منظور ساخت چنین پازلی انجام گرفته بود.
در مارس سال ۱۹۷۰ لری نیکلاس یک پازل در ابعاد ۲×۲×۲ با قطعات چرخش پذیر اختراع کرده بود. مکعب اجزای مکعب نیکلاس توسط اجزای مغناطیسی به یکدیگر متصل می‌شد. نیکلاس در ۱۱ آوریل سال ۱۹۷۲ جایزه اختراع آمریکا را دو سال پیش از آن که مکعب روبیک اختراع شود به خود اختصاص داد.
در ۹ آوریل ۱۹۷۰ فرانک فاکس هم یک مدل پازل کذوی ۳×۳×۳ ساخت که این پازل هم جایزه اختراعات انگلیس در ۱۶ ژانویه ۱۹۷۴ را دریافت کرد.


اختراع روبیک توسط ارنوی مجارستانی
ارنو در سال ۱۹۴۴ یکسال پیش از پایان جنگ دوم جهانی از پدری مهندس و مادری شاعر متولد شده بود و دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته مهندسی و معماری داخلی بود. در اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی ارنو روبیک در اداره آکادمی صنایع کاربردی و هنر در بوداپست به کار مشغول بود. او که در این اداره به عنوان استادیار و آموزشیار فعالیت می‌کرد به فکر ساخت یک ابزار جهت تدریس و شناساندن بهتر اشیای سه‌بعدی به دانشجویان کلاسی که در آن تدریس می‌کرد، افتاد. از همین رو تلاش‌هایش را در این راه آغاز کرد و در نهایت موفق به ابداع مربع جادویی در سال ۱۹۷۴ شد. اختراع به شماره HU170062 در سال ۱۹۷۵ به ثبت رسید اما در آن زمان در سطح بین‌الملل جایزه‌ای به وی تعلق نگرفت و نتوانست اختراع خود را خارج از مجارستان ثبت کند. اولین نمونه‌های آزمایشی مکعب‌های اختراع شده وی در اواخر دهه ۱۹۷۷ روانه مغازه‌های اسباب‌بازی فروشی بوداپست شدند. مکعب جادویی یا مکعب روبیک شیء است متشکل از پلاستیک‌های چهارخانه‌ای شکلی که به هم متصل شده‌اند. یعنی دقیقا بر عکس مکعب نیکلاس که با اجزای مغناطیسی به هم پیوسته بود چهار‌خانه‌های مکعب ارنو توسط اجزای پلاستیکی به هم پیوسته بود. مکعب روبیک چهار مدل دارد یکی ۲×۲×۲ (روبیک جیبی)، یکی ۳×۳×۳ (انتقام روبیک) و روبیک ۴×۴×۴ و در نهایت روبیک ۵×۵×۵ (روبیک اساتید).


مشخصات مکانیکی مکعب روبیک
یک مکعب روبیک استاندارد از هر طرف دارای ابعادی به اندازه ۷/۵ سانتی‌متر است. این پازل شامل ۲۶ مکعب یک اندازه مینیاتوری است که آنها را در انگلیسی کوبلتز هم می‌نامند. هر کدام از این مکعب‌ها دارای یک قطعه باریک اضافی است که این قطعه مکعب‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. این اتصال به گونه‌ای است که می‌توان مکعب‌ها را به راحتی به جهات مختلف حرکت داد. مکعب مرکزی هر وجه، تنها نمای مکعب است و متصل به مرکز است و این برای آن است که دیگر مکعب‌ها متصل شوند و توانایی چرخش را داشته باشند. بنابراین این مکعب متشکل از ۲۱ قطعه مکعب است. هسته مرکزی آن هم دارای سه محور متقاطع است که مرکز شش قطعه روی محورها را نگه داشته و به آنها و ۲۰ مکعب کوچک پلاستیکی دیگر اجازه چرخش می‌دهد. سطح مکعب روبیک را شش رنگ پوشانده ‌است و هر وجه آن دارای یک رنگ است.


روش حل مکعب روبیک
حل مکعب روبیک شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد، با این حال حل این مکعب به گونه‌ای که مکعب‌های هر طرف یا هر ضلع آن به یک رنگ درآید، نیازمند تمرین و ممارست است. به همین دلیل هم راه‌حل‌هایی برای حل معمای مکعب روبیک ارائه شده است. برای مدت زمان‌ طولانی حل مکعب روبیک ذهن اساتید ریاضی را به خود مشغول کرده بود. در نهایت در سال ۱۹۸۱ جیمز جی نورس برای اولین بار راه‌حل ساده‌ای برای حل مکعب روبیک ارائه داد. او به تفصیل درباره شیوه حل ساده معمای روبیک در کتابی که بعدها منتشر شد، توضیح داد.
اما بعدها دیوید سینگ مستر مدعی شد که راه‌حل ساده‌تری برای حل پازل روبیک ارائه داده است. بر مبنای توضیحاتی که خود پروفسور سینگ مستر ارائه داد این راه‌حل بسیار ساده است بدین‌ترتیب که با به کارگیری این روش می‌توان مکعب روبیک را به صورت ردیف به ردیف از پایین تا بالا به سادگی حل کرد.
سینگ مستر در زمان ارائه راه‌حل خود گفت که می‌تواند مکعب را در کمتر از ۱۰۰ حرکت حل کند. در سال ۲۰۰۷ هم راه‌حلی توسط کامپیوتر ارائه شد که بر مبنای آن، راه حلی ۲۶حرکتی برای روبیک ارائه شد و در سال ۲۰۰۸ کوتاه‌ترین راه حل ممکن یعنی ۲۲ حرکت برای مکعب روبیک کشف شد.


مجموع نکات جالب درباره رکوردداران مکعب روبیک
از زمان جهانی شدن مکعب روبیک بسیاری از افراد به حل آن علاقه‌مند شد به طوری که چند سال از ساخت این مکعب نگذشته بود که رکوردهای متفاوت و عجیب‌وغریبی در حل این بازی فکری شکسته شد.
فلیکس زمدکس از جمله رکوردداران حل این مکعب است که هم سریع‌ترین زمان و هم کند‌ترین زمان حل این معما را به نام خود در رکوردهای جهانی حل مکعب جادویی به ثبت رسانده است. او در مسابقات اوپن تابستانی ملبورن موفق شده است در مجموع و به‌طور میانگین رکورد ۲۱/۹ ثانیه را در حل این مکعب از آن خود کند. تلاش‌های پنجگانه او در این مسابقات این نتایج را به دست داده است: ۹۱/۸ ثانیه، ۸۳/۸ ثانیه، ۹۱/۱۰ ثانیه،۹۰/۹ ثانیه و ۶۹/۸ ثانیه.
هیانژوانگ چینی در فستیوال زمستانی مکعب روبیک در شانگهای در ۷ فوریه ۲۰۱۰ موفق شد عجیب‌ترین نوع رکورد را در این زمینه بشکند. او توانست در مقابل چشمان حیرت‌زده تماشاگران شرکت کننده در این مسابقات با چشمان بسته مکعب روبیک را در ۲۷/۳۲ ثانیه حل کند.
از جمله مسابقات جالب در این زمینه حل مکعب روبیک با یک دست است. کریس دوزان از آمریکا در این رشته رکورددار است زیرا او توانست در مسابقات اوپنی که در سال ۲۰۱۰ در آمریکا برگزار شد در ۹۷/۱۱ ثانیه با یک دست مکعب جادویی را حل کند.
اما پرتلاش‌ترین و ثابت قدم‌ترین این افراد، میلان باتیز از مجارستان بود که در روزهای ۱۶ و ۱۷ نوامبر ۲۰۰۸ توانست چهار هزار و ۷۶۸ بار مکعب روبیک را حل کند و حائز رکورد جهانی در این عرصه شد.
اما بزرگ‌ترین موزائیک مکعب روبیک در سال ۲۰۰۹ در کانادا و در Cube Works Studio ساخته شد. این مکعب عظیم‌الجثه از ۴ هزار و ۵۰۰ مکعب روبیک کوچک‌تر ساخته شده بود. رکورد قبلی این رشته از آن اسپانیا بود؛ پیش از آنکه در کانادا بزرگ‌ترین مکعب روبیک ساخته شود در اسپانیا مکعبی ساخته شده بود که هزار و ۸۴۸ مکعب روبیک را در بر می‌گرفت و پنج نفر باید این مکعب غول پیکر را در پنج ساعت حل کنند.
در سال ۲۰۰۹ هم برنت اورلاندو از هند توانست با ۲ هزار و ۲۵ مکعب، یک درخت کریسمس در شهر کلن آلمان بسازد و از این حیث در‌ ترین‌های مکعب روبیک رکورد جهانی را از آن خود کند.
ربات‌ها هم به تدریج وارد رقابت‌های حل مکعب روبیک شدند؛ در ۸ ژانویه ۲۰۰۹ در نمایشگاه «دانشمند جوان» در دابلین پایتخت ایرلند جنوبی، ربات۲ که توسط پیتر ردموند از ایرلند ساخته شده بود، توانست در ۶۴ ثانیه مکعب روبیک را حل کند و از این نظر رکورد جهانی را در میان ربات‌ها از آن خود کند.

 

مکعب جادویی جهانی می‌شود
در سال ۱۹۷۹ یک قرارداد با شرکت تولیدکننده اسباب‌بازی ایده‌آل جهت توزیع جهانی این محصول بسته شد و برای نخستین بار این محصول در نمایشگاه‌های اسباب بازی شهرهای لندن، پاریس، نورمبرگ و نیویورک در ماه‌های ژانویه و فوریه سال ۱۹۸۰ در معرض دید عموم قرار گرفت. در آمریکا و انگلیس نمونه‌های جدیدتر و سبک‌تری از مکعب جادویی ارنو تولید شد و شرکت تولیدکننده اسباب بازی ایده‌آل هم تصمیم گرفت نام جدیدی بر محصول ارنو که دیگر شهرت وی جهانی شده بود، بگذارد. نامی نظیر اینکای طلایی مقبول نظر مدیران شرکت ایده‌آل نیافتاد و آنها در نهایت تصمیم گرفتند نام مکعب روبیک را به عنوان نام جدید مکعب جادویی ارنو انتخاب کنند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیکی :
وب / وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
1390-1394